Info o turnaji

VIDEO: Představujeme kádr našich

15.03.2019 | Řápek Jan

Odpočet do mistrovství světa odstartoval 6. března; 99 dní do akce. Den byl věnován představení hráče s číslem 99, Václavu Svobodovi. Podle čísel na dresu se v odpočtu bude pokračovat až do samotného turnaje. Zatím vyšly čtyři medailonky; členové týmu v nich mluví o vztahu ke svému klubu i o tom, čím je pro ně právě softball jedinečný. Lákadlem je nahlédnutí do individuální přípravy.

Medailonky členů reprezentace můžete shlédnout na YouTube Czech Softball.

Zveřejněné epizody:

#99 - Václav Svoboda
#96 - Mikuláš Klas
#91 - Ivan Klein
#90 - Jakub Kopřiva

MISTROVSTVÍ SVĚTA

Čas od 13. června do neděle 23. si nejspíš vyblokoval leckterý fanoušek softballu. Důvod je jednoduchý – v Praze a Havlíčkově Brodě se koná mistrovství světa. Poprvé v Evropě. Poprvé v Česku. Kde jinde také, že? Česká republika dominuje softbalu na starém kontinentu s deseti evropskými tituly.

ZKUŠENOSTI

To ostatně bylo vidět i na loňské exhibici evropského výběru proti mistrův světa z Nového Zélandu. Česko už tam reprezentovala čtveřice hráčů. Nejprve se můžeme podívat na „svatou trojici“ polařů. Těmi byli Patrik Kolkus, David Mertl a Václav Svoboda. Český tým ve svém kádru nemá nikoho zkušenějšího, než je tato trojice. Jestli se tedy o někoho budeme opírat, tohle jsou oni.

Šampionát pro ně jistě nebudE jen vrcholem sezóny 2019 ale i celé kariéry. Kolkus je nejzkušenějším i nejstarším hráčem celého výběru, má nejvíce startů na světových i evropských šampionátech. Navíc zvládne zahrát posty ve vnitřním i vnějším poli. David Mertl je kapitánem a předpokládanou jedničkou na postu zadáka. Václav Svoboda je dlouhodobě jak skvělým polařem, tak i nejlepším pálkařem celého týmu. Letos potřebuje jediné; mít stejnou formu jako loni, to tribuny nestíhaly jásat nad jeho výkonem.

VARIABILITA NADHAZOVAČŮ

Čtvrtým, kdo v boji se Zélandem zastupoval Česko, byl Michal Holobrádek. Tentokrát tedy zástupce naopak mladší generace a – to především – předpokládaná nadhazovací jednička. Mladý skaut hájící v extralize barvy Havlíčkova Brodu se loni v dobrém předvedl i na americkém turnaji ISC, kde byl vyhlášen nováčkem turnaje a obstál tak v mezinárodní konkurenci. Záda mu v nadhazovacím sektoru budou krýt například zkušení Jaroslav Breník a Jonáš Mach, nebo zástupci mladší generace Marek Joska a Michal Bala.

POLAŘSKÉ JISTOTY

Přetlak talentu ale jistě najdeme i ve vnitřním poli. Kromě Svobody se tu o místo na slunci budou prát například Matouš Kasal, který svým homerunem ukončil loňské finále ME, také Tomáš Petr či Jiří Korčák, nebo mistrovské Tempo (mistr ČR 2018) zastupující Mikuláš Klas. Alternativou na post catchera jsou Tomáš Klein a Lukáš Fiala.

POJISTKA OD ZADU

Úřadující mistři z Tempa navíc jistě objeví své zástupce i v zadním poli. Horkým kandidátem na některé ze tří volných míst jistě budou zkušený harcovník Petr Vácha. Zkušenosti z několika šampionátů už taky nasbírali Patrik Kopečný, Michal Kolůch nebo Marek Malý. A posty na trávě i antuce kromě Kolkuse jistě zvládne i další mostecký rodák Jiří Nezbeda.

Služebně úplně nejmladšími členy přípravy jsou talentovaní Daniel Černý a Jonáš Hajný.

ZKUŠENÉ VELITELSTVÍ

Realizační tým čeští fanoušci uvidí v sestavě, na kterou jsou již zvyklí. Tým povede Tomáš Kusý po boku s pálkařským expertem Jaroslavem Korčákem a trenérem nadhazovačů Stanislavem Havlem. O technické, zdravotní a skautingové zajištění se pak starají Jan Přibyl, Jakub Kopřiva, Ivan Klein, Miroslav Kout a Martin Zakouřil

V současné době se na vrcholnou akci připravuje 21 hráčů. Na soupisce je 17 míst. Kdo se definitivně představí na šampionátu v Praze se dozvíme 6. května.