Týmy a zápasy

Nový Zéland odhalil soupisku na světový šampionát

26.03.2019 | Jan Hausmann

Skvadra obhájců titulu mistra světa z roku 2017 z Kanady je známá. Black Sox zveřejnili seznam 17 jmen, která pojedou do České republiky bránit korunu pro krále světového softballu. Světový šampionát se koná v Praze a Havlíčkově Brodě od 13. do 23. června.

Rekordman Nukunuku

Novozélanďany povede do boje 38letý kapitán Nathan Nukunuku. Zkušený aucklandský vnitřní polař pojede na své již sedmé mistrovství světa, což se ještě nikdy nikomu nepodařilo. Nukunuku patří se čtyřmi zlatými kovy ze světových šampionátů k pěti borcům Black Sox, kterým se něco takového v historii povedlo. 

A pro muže, jenž se na turnaji světové špičky objevil poprvé v roce 1999, může být ještě lépe. Pokud se Novému Zélandu podaří obhájit dva roky starý titul z Kanady, stane se Nukunuku s pěti zlatými medailemi nejúspěšnějším novozélandským softbalistou historie. Hlavní kouč Nového Zélandu Mark Sorenson (mimochodem právě jeden z držitelů čtyř zlatých medailí) prohlásil, že Nukunukův přínos novozélandskému softballu je obrovský a zůstával jasnou volbou. 

Zkušený výběr se dvěma novici

Sedmnáctičlenná skvadra neobsahuje jen samé ostřílené mazáky. Jednadvacetiletý  nadhazovač Daniel Chapman a stejně starý venkovní polař Jacskon Watt pojedou na své první mistrovství světa.

Zkušenost ale na druhou stranu týmu rozhodně chybět nebude. Třináct jmen je stejných jako před dvěma lety v Kanadě. Podle kouče Sorensona byl tenhle výběr vůbec nejtěžší v jeho kariéře. "Někteří opravdu dobří hráči se do týmu nedostali, to je zákon konkurence. Čas pro hodně z nich ještě přijde, jen to prostě není teď," komentoval výběr hráčů Sorenson. 

Na pozici nadhazovačů pojedou Nik Hayes a Josh Pettett, jež společně odházeli již několikrát vzpomínaný zlatý turnaj před dvěma lety. Jako třetí do party pojede výše zmiňovaný nováček Chapman. 

Další kovy na obzoru

Cantenburský vnitřní polař Tyron Bartorillo míří za svým čtvrtým titulem mistra světa. Dva z nich vybojoval v letech 2013 a 2017 s Novým Zélandem, ten první ale získal v roce 2009 v dresu jeho rodné Austrálie.

Nadhazovač Hayes a vnější polaři Ben Enoka a Wayne Laulu ovládli sraz nejlepších týmů světa v letech 2013 a 2017, před jejich zraky se tak houpe možnost třetího zlatého kovu.

16 borců ze sedmnáctičlenné soupisky se v únoru zúčastnilo mezinárodního Challenge Cupu v Aucklandu. Výjimkou je vnitřní polař Josh Harbrow, jenž dělal kapitána "B" týmu. Zpět do "A" mužstva ho dostaly jeho fantastické výkony na pálce v druhé půlce domácí sezóny.

Sestava

Nadhazovači: Nik Hayes (Auckland), Daniel Chapman (Auckland), Josh Pettett (Wellington)

Kečrové: Zane van Lieshout (Auckland), Kallan Compain (Auckland)

Vnitřní polaři: Nathan Nukunuku (Auckland, captain), Jerome Raemaki (Wellington), Joel Evans (Hutt Valley), Cole Evans (Auckland), Tyron Bartorillo (Canterbury), Josh Harbrow (Canterbury)

Vnější polaři: Ben Enoka (Auckland), Campbell Enoka (Auckland), Thomas Enoka (Auckland), Reilly Makea (Wellington), Wayne Laulu (Wellington), Jackson Watt (Canterbury)

Hlavní trenér: Mark Sorenson (Hutt Valley) Asistent: Daryl Marino (Hutt Valley) Trenér nadhazovačů a kečrů: Jim Wana (Wellington) Manažer: Casey Eden (Auckland)